Yeter Ki Fırsat Verilsin

2019-09-01

Engelli kadınların topluma kazandırılması için açılan Samsun Engelli Kadınlar Derneği Merkezi'nde kursiyerler bir araya geliyor. Öğrenciler böylece hem gelir elde ediyor hem de kendi ayaklarının üstünde durmayı başarıyor.

Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi mikrofonlarına konuşan Samsun Engelli Kadınlar Derneği’nin Kurucu Üyesi ve Başkanı Selma Gündoğdu, “Derneğimizin amacı kursiyerlerimizin boş vakitlerini değerlendirmek, sosyalleşmek, özgüvenlerini kazanmak, böylece mutlu olmalarını sağlamak" dedi.

TEZGAHLARDA KİLİM DOKUYORLAR
Yaptıkları çalışmalara ülke genelinde örnek olduklarını söyleyen Selma Gündoğdu, “Bu tür yerler bir tedavidir. Tabi doğru yerleri seçmek gerekiyor. Bence herkes kendi derdini bir şeylerle uğraşarak azaltabilir diye düşünüyorum. 3 yıl önce tanıştığım bir öğrencim vardı. Babası hiç evden dışarı çıkmadığını söyledi. 1 yıl burada bir İŞKUR projesine geldi. Ondan sonra iş hayatına atıldı. Bundan daha güzel bir mutluluk olamaz. Kilim dokuma tezgâhlarında bir buluş gerçekleştirdik. Sayın valimizin bize vermiş olduğu tezgâhlarla kilimler dokuyorduk. Bu arada bir buluş gerçekleştirdik ve kilim dokuma tezgâhlarında keçelerle süsleyerek şal yaptık. Marka tescili aldık. Sırada patent almak var. Yeni gelecek gelişmiş tezgâhlarımızla da onların üretimine başlayacağız. Daha kaliteli, daha mağazaya hitap eden çalışmalar olacak” ifadelerini kullandı.

HER SENE FARKLI BİR PROJE
Samsun Engelli Kadınlar Derneği olarak her sene bir proje yaptıklarını söyleyen Gündoğdu, ”2014 yılında Birleşmiş Milletlerle bir ev tekstil projesi yaptık. Ondan önce İŞKUR ile muhasebe, ondan sonra mesleki derslerle ilgili İŞKUR ile projeler yaptık. Kursiyerlerimiz burada ilk defa bunları yapmalarına rağmen iyi işler başardılar. El sanatlarında takı, geleneksel işlemeler, dokumalar, örgü yani her şey var. Öğrencilerimiz neredeyse hepsini yapıyorlar” diye konuştu. 

Selma Gündoğdu ayrıca, “Burada ürettiklerimizi satabilmek için farklı yerlerde 5-6 tane sergi açıyoruz. Her proje sonunda Piazza AVM’de bir sergimiz oluyor. İnternetten, derneğimize ziyarete gelenler, ya da açtığımız sergilerden de satmaya çalışıyoruz” dedi.