Sınırları Aş Hayat Dışarda

Samsun’da faaliyet gösteren Engelli Kadınlar Derneği olarak Samsun, ilçeleri ve yakın illerde yaşayan engelli hedef grupların ve ailelerinin hukuksal ve sosyoekonomik farkındalıkları artırmak için kendilerine sunulan fırsatlara ve kaynaklara erişimlerini sağlamak adına bu kişilerin faaliyetlerimizden haberdar olmalarını istiyoruz. Bunun içinde dernek olarak profesyonel bir web sitesine ihtiyacımız var ve bunun ilgili sosyal mecralarda görünürlüğünün de sağlanmasını istiyoruz.
 

Bu projenin amacı; engelli hedef grupların ve ailelerinin gerekli bilinçlendirme çalışmaları ile evlerinden çıkartılması sağlanıp, sosyoekonomik ve hukuksal anlamda haklarından haberdar edilerek, birer birey olduklarının farkına varmalarını ve toplumda hakkettikleri yere gelmelerini sağlamaktır. Sosyal anlamda neredeyse hiçbir faaliyette bulunamayan engellilerin, sosyalleşebilmesi, kendilerini ifade edebilmeleri ve bireysel olarak yeteneklerinin, yapabileceklerinin farkına varmaları için kolektif bir çalışma ile amaçlanmaktadır.
 

Samsun ili ve ilçelerinde, herhangi bir engelliler derneğine üye olmayan, dernekten ve yapabileceklerinden haberi olmayan çok fazla engelli yaşamaktadır. Bu tarz projeler sayesinde, görme engellilerin yapabilecekleri hakkında sesimizin duyurulacağından, farkındalıkları artacak, evlerinden dışarı çıkmaları hatta dernek faaliyetlerine de aktif olarak katılımları sağlanacaktır.
 

İl dışı çalışmalarda ise, farklı illerde yaşayan engellilerin faaliyetlerini birbirleri ile paylaşmaları, engelli derneklerinin var olup çok fazla faaliyette bulunmayanlarının ise bu tarz faaliyetlere teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Destekleyen Kurum: Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı